Konferencja naukowa pt.: “Polscy migranci w Europie”, Uniwersytet Jagielloński, Kraków (28-29 listopada 2013)

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk organizują pod patronatem Marszałka Senatu RP ogólnopolską konferencję naukową pt. Polscy migranci w Europie, która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2013 roku w Krakowie.


Taka tematyka konferencji uzasadniona jest potrzebą refleksji naukowej nad przemianami zjawisk migracyjnych w Polsce i Europie, zachodzących w ostatnich dwóch dekadach. Migracje Polaków po 1989 roku, a w szczególności tzw. migracje poakcesyjne zasadniczo przekształciły funkcjonowanie diaspory polskiej oraz społeczności polskich migrantów w Europie. Zwiększyła się ich ilość i wzajemne relacje, skomplikowała struktura wewnętrzna, a także rozwinęły zróżnicowane formy kontaktów z innymi migrantami i społecznościami przyjmującymi. Nowe zjawiska i procesy stały się przedmiotem licznych analiz polskich i zagranicznych badaczy. Konferencja poświęcona będzie efektom tych dociekań. Jej tematyka obejmie szeroko rozumianą sytuację polskich migrantów w krajach europejskich, a więc z jednej strony jej uwarunkowania, z drugiej konsekwencje. W szczególności, przedmiotem refleksji uczestników konferencji staną się relacje wewnętrzne w środowiskach polskich migrantów w Europie oraz ich stosunki z innymi migrantami, społeczeństwami przyjmującymi i społecznościami pochodzenia. Ważnym aspektem tych debat będą konsekwencje wspomnianych zjawisk i procesów w postaci różnorodnych modeli integracji, dalszych migracji w obrębie Europy oraz migracji powrotnych.

W trakcie konferencji odbędą się sesje plenarne i tematyczne.
Więcej informacji: http://www.kbnm.pan.pl/

Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi:
- 200 zł dla studentów, magistrów i doktorantów
- 300 zł dla doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów

W ramach w/w kwoty organizatorzy gwarantują materiały konferencyjne, poczęstunki w trakcie konferencji oraz publikację najlepszych artykułów pokonferencyjnych w czasopismach: „Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny” oraz numerze specjalnym „Politeji”.