Zaproszenie do współpracy: PRACE ETNOGRAFICZNE Nr 4(43) 2015: MIGRACJE, MOBILNOŚĆ, DIASPORA (numer tematyczny)

CFP: Zaproszenie do współpracy

Migracje, mobilność i diaspora to zjawiska pociągające za sobą szerokie spektrum praktyk społecznych, transformacji wyobrażeń czy też reprodukcji znaczeń kulturowych. To także konteksty, w ramach których podejmowane są indywidualne strategie życiowe, zależne w dużej mierze od wyłaniających się „w ruchu” możliwości, bądź też od istniejących ograniczeń, narzucanych często przez instytucje państw narodowych.

Punktem wyjścia proponowanego numeru Prac Etnograficznych są przeobrażenia natury teoretycznej i metodologicznej w studiach migracyjnych, badaniach mobilności i diaspory, które związane są m.in. z odejściem od metafizyki „sedentaryzmu” na rzecz „nomadyzmu” (Malkki, Gupta i Ferguson); zwróceniem uwagi na pułapki metodologicznego nacjonalizmu i podkreśleniem roli powiązań transnarodowych (Glick-Schiller i Wimmer); sukcesywnie postępującym w ostatnich latach wzrostem popularności „paradygmatu mobilności” (Urry); czy też, rekonfiguracją koncepcji diaspory w duchu konstruktywizmu (Soysal). Z perspektywy antropologicznej jednak, brak spojrzenia dialektycznego i zbyt duży nacisk położony „tylko” na aspekt samego przemieszczania się ludzi może prowadzić do analitycznej fetyszyzacji mobilności i ruchu przy jednoczesnej banalizacji tego, „co” lub „kto” jest niemobilny (Glick-Schiller i Salazar). Kwestia ta wydaje się szczególnie istotna w kontekście postępującej neoliberalizacji życia społecznego, kulturowego, ekonomicznego i politycznego, w ramach której mobilność czy też możliwość i łatwość przemieszczania się są wręcz pożądane i postrzegane w kategoriach wolności, szansy i pozytywnej zmiany. W tym samym jednak czasie, zaobserwować można stopniowo narastającą formę kontrolowania współczesnych migracji i mobilności, która nie tylko związana jest z oficjalną polityką państw narodowych, ale również z wyobrażeniami, globalnymi hierarchiami wartości oraz „preferowaniem” jednych mobilności kosztem innych (np. turyści, biznesmeni vs. migranci, uchodźcy).

W ramach proponowanego numeru Prac Etnograficznych zakładamy szerokie rozumienie zjawiska migracji, mobilności i diaspory, jak również ich wzajemnych relacji, istniejących różnic, podobieństw, intersekcji i powiązań. Niemniej jednak, interesują nas głównie rozważania oparte na etnograficznych badaniach terenowych.Tym samym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przesyłania artykułów przedstawiających autorską problematykę z zakresu migracji, mobilności i studiów nad diasporą, jak również tekstów podejmujących proponowane przez nas kwestie:

zróżnicowane formy migracji, mobilności i diaspory (np. różnice i podobieństwa pomiędzy migracją, mobilnością a diasporą; formy migracji i formy mobilności; narracje diaspory; niemobilność jako kategoria badawcza; relacje pomiędzy mobilnością a niemobilnością; problematyzacje kategorii „płynności”, „dobrowolności” i „przymusowości” w procesach migracyjnych, mobilności i diasporze)

mobilne wyobrażenia, ideologie i relacje władzy (np. rola wyobrażeń społecznych i kulturowych w życiu migrantów; kategoria klasy społecznej i gender w praktykach migracyjnych i diasporycznych; transformacje i reprodukcje znaczeń kulturowych; wpływ ideologii na praktyki społeczne i kulturowe migrantów; rola i wpływ reżimów mobilności na życie codzienne; kontrola i waloryzacja mobilności)

migracje a polityka tożsamości; migracje a pamięć (np. etniczność i nacjonalizm jako strategie reakcji na mobilność i wzrost przepływów migracyjnych; polityka diaspory; praktyki tożsamościowe migrantów; inkluzja, ekskluzja i marginalizacja migrantów; rola pamięci w życiu migrantów; pamięć migrantów a pamięć diaspory, diasporyczne projekty pamięci, kontekst, znaczenie i przekraczanie granic w migracjach i mobilności)

migracje i (nie)mobilne lokalności (przestrzenie i praktyki transnarodowe; kontekst wzajemnych relacji pomiędzy globalnymi przepływami a lokalnymi światami; przeobrażenia lokalności pod wpływem procesów migracyjnych)

migracje, mobilność i diaspora jako teren badawczy (np. refleksyjność w badaniach migracji, mobilności i diaspory; kontekst pozycjonowania w terenie migracyjnym; funkcje powiązań transnarodowych w praktykach badawczych; etnografia wielostanowiskowa)

Artykuły prosimy przesyłać na adres patrycja.trzeszczynska@gmail.com do 30 września 2015 roku. Do artykułu należy załączyć streszczenie w języku angielskim (max 150 słów) wraz ze słowami kluczowymi oraz afiliacją.

Szczegółowe informacje na temat czasopisma i wytyczne dla Autorów znajdują się na stronie: http://www.ejournals.eu/Prace-Etnograficzne/