IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie (4-7.09.2014)

W dniach 4-7 września 2014 roku odbędzie się w Krakowie IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie. Obrady toczyć się będą na temat NOWOCZESNE NAUCZANIE TRADYCJI OJCZYSTYCH - SYBIRACY I MŁODZIEŻ.


Organizatorami Kongresu są: Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Jagielloński i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Krakowie, przy współpracy (światowego) Kongresu Oświaty Polonijnej, Krakowskiego Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Głównym sponsorem Kongresu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kongres uzyskał także wsparcie Magistratu Krakowa. Spotkania te mają już swoją tradycję. I Kongres odbył się we wrześniu 2005 roku. Umożliwił on nawiązanie kontaktów między uczonymi i towarzystwami działającymi w różnych krajach, a także między nimi a Polską Akademią Umiejętności. Po trzech latach, we wrześniu 2008 roku odbył się II Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie poświęcony ówczesnej migracji Polaków do krajów zachodnich. Osobna sesja – organizowana wspólnie z Akademią Górniczo Hutniczą – dotyczyła wkładu polskich inżynierów w rozwój techniki na świecie.

Temat III Kongresu, który obradował we wrześniu 2011 to MŁODZIEŻ POLSKA NA OBCZYŹNIE – ZADANIA EDUKACYJNE. Zgromadzeni debatowali nad stanem szkolnictwa polskiego za granicą, wskazując główne problemy oraz niedostatki. Na zakończenie uchwalono Deklarację Krakowską zawierającą ważne postulaty pod adresem władz krajowych. Dodatkowy nurt obrad poświęcony był polskim środowiskom medycznym poza krajem.

IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie nawiązuje tematycznie do poprzedniego Kongresu. Będzie to kontynuacja debaty, co pokazuje jego tytuł NOWOCZESNE

NAUCZANIE TRADYCJI OJCZYSTYCH - SYBIRACY I MŁODZIEŻ. W przygotowaniu sesji na temat szkolnictwa polskiego poza krajem uczestniczy Kongres Oświaty Polonijnej, reprezentujący różnorodne środowiska polskiej diaspory. Równocześnie tematyka obrad obejmuje dzieje polskich zesłańców, którzy znaleźli się na Wschodzie. Omówione zostaną badania im poświęcone, oddany będzie im głos, prowadzona będzie dyskusja na temat tego, jak atrakcyjnie przestawić ich losy młodemu pokoleniu. Obradom towarzyszyć będą wystawy, przedstawiające losy Sybiraków oraz zaprezentowane będą nowe publikacje.

Poszczególne sesje dotyczyć będą ( nurcie sybirackim): Sybiru w świadomości Polaków; diaspory polskich Sybiraków; organizacji polskich Sybiraków w świecie; zespołów i dokumentów archiwalnych dotyczących dziejów polskich Sybiraków w świecie. Ponadto (w nurcie edukacyjnym) odbędą się sesje na temat: stanu i potrzeb szkolnictwa polskiego poza krajem; studentów polskiego pochodzenia na zagranicznych uczelniach: ich zainteresowań oraz oczekiwań; szkolnictwa dla dzieci powracających do kraju: problematyki edukacji międzykulturowej; zagadnień tożsamości. Planowane są także zajęcia warsztatowe dla nauczycieli.

O randze dotychczasowych Kongresów świadczy czynny w nich udział Prezydenta Bronisława Komorowskiego (2011), Premiera Donalda Tuska(2008), Ministra Jacka Rostowskiego (2011) oraz najważniejszych przedstawicieli świata Polonii i Polaków z zagranicy. IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie został objęty patronatem przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Informacje znaleźć można na stronie:
http://kptnno.krakow.pl/
Program sesji sybirackich podaje strona:
http://kptnno.krakow.pl/images/panel_HISTORIA.pdf
Program sesji szkolnych:
http://kptnno.krakow.pl/images/panel_EDUKACJA.pdf
Osoby zainteresowane udziałem w obradach (choćby na krotko) proszone
są o rejestrację elektroniczną:
http://kptnno.krakow.pl/informacje-organizacyjne/rejestracja